reklama

Slovensko s.r.o. ALEBO Slovensko a.s. ?

Mnohí, radi škatuľkujú ľudí a to najviac na pravák-ľavák a bohatý-chudobný. Často sa relativizujú tieto pojmy. Keby sme pravičiarom odsekli ľavú ruku a ľavičiarom pravú, pretože sú orientovaní na tú svoju správnu stranu lebo tú druhú nepotrebujú, možno potom by zbadali, že pre správne funkcie svojho tela by ich potrebovali obe. Preto zatracovať niekoho pre iný názor, akou cestou má smerovať štát, nie je veľmi demokratické.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Je zrejmé, že drvivá väčšina nevie vysvetliť, čo je to štát, čo je to demokracia, čo je ľavica a pravica.

Aspoň to usudzujem z článkov niektorých blogerov.

Je potrebné si uvedomiť, že štát je tu pre ľudí a to pre všetkých ľudí, bez ohľadu na to či sú bohatí alebo chudobní, Štát tvoria ľudia a spravujú ho volení zástupcovia. Štát nie súkromná spoločnosť nejakej "podniklateľskej" skupiny, ako si to poniektorí myslia. O tom aký kvalitný tento štát je, rozhodujú jeho občania. Ich zdravie, vzdelanosť, kvalita práce a vlastníctvo. Základnou úlohou štátu je vytvárať podmienky a umožniť prístup k službám, ktoré štát poskytuje, všetkým občanom bez rozdielu na vek, vzdelanie a solventnosť, rasu a národnosť. (napokon je to zakotvené aj v Ústave) Tak nejako by to to malo byť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Ak niekto zbohatol svojou vlastnou prácou, patrí mu všetka česť, ale bohužiaľ to nie je možné povedať, dovolím si tvrdiť o drvivej väčšine rýchlozbohatlíkov na Slovensku, že sa k svojmu "bohatstvu" dostali svojou húževnatou prácou, či nektorí vôbec legálnou cestou. Už vôbec je nezmysel, že v štáte vytvárajú hodnoty len bohatí. Niektorí, zo škatuľky chudobných, sú chudobní lebo sú leniví, odnaučení "sociálnym systémom" pracovať, alebo sa len vezú a nechcú nič dosiahnuť, nechcú vyčnievať z radu, bohužiaľ je to pravda, ale väčšina chudobných, nie sú chudobní preto, že sú nevzdelaní alebo leniví. Kto chce pracovať, prácu si nájde, ale niekedy akú prácu a za aký plat? Niekedy v akých podmienkach. Teraz to zrelativizujem - Kto dáva chudobnému prácu ? Bohatý? Nie, ja hovorím šikovnejší. Mnohí šikovnejší po privatizačnej rabovačke, alebo si založili nebankové subjekty a rýchlo zbohatli, ale "vraj" to bolo nie na úkor všetkých občanov", však? Niektorí zbohatli po reštitučnom zákone, keď sa im vrátil majetok, ktorý im patril. Iní už bohatí boli dávno predtým, len to po roku 1989 konečne zlegalizovali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak chce štát byť dobrým štátom, mal by ponúkať nejaké služby svojím občanom. Na tieto služby musí mať dostatok základného imania, ktorý získava predovšetkým na daniach. Keď chce mať príjmy z daní vyššie musí byť v štáte zdravá ekonomika, aby ľudia mali dane z čoho platiť. Ľudia musia vytvárať hodnoty, na to musia byť zdraví a vzdelaní. Je veľmi dehonestujúce, keď niektorí tvrdia, " že bohatí tvoria hodnoty, ťahajú ekonomiku a chudoba je len priživujúca sa spodina spoločnosti, je nevzdelaná a pozostáva z roľníkov, remeseníkov, robotníkov, pochádzajúcich prevažne z východného Slovenska, skrátka obyčajných ľudí. " Takéto tvrdenia ma normálne výslovne urážajú. Najviac ma zaráža to, že to vyslovujú prevažne mladí ľudia. Zrejme tí, ktorí už vytvorili v svojom živote toľko hodnôt, z ktorých plody si teray užívajú. Niektorí roľníci a robotníci majú pri tom dokonca výššie kvalifikačné vzdelanie ako niektorí priemerní vysokoškoláci, pretože musia obsluhovať stroje a techológie, ktoré sú v dnešnej dobe na veľmi vysokej úrovni. Nehovoriac o tom, napríklad roľníci vytvárajú produkty pre každodennú potrebu. Ale pre niektorých je lepšie takéto produkty dovážať. (načo vyrábať s tým sú len náklady) Ťažko to pochopí niekto, kto má dnes naservírované všetko popod "noštek" a čo nemá, tak "tatik vybaví." Je pre mňa nepochopiteľné ako niekto dôkáže bez mihnutia okna ohodnotiť prácu, ktorej princíp a postupy vôbec neovláda a nerozumie jej. Ale aj s takýmto názorom je časť ľudí, ktorí žijú v tomto štáte a sú jeho súčasťou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak chce byť štát nezávislý, tak musí byť v prvom rade nezávislý na iných politických a lobistických skupinách. Týmto mi vychádza, že nesmie byť závislý ani na strategických surovinách, ako sú voda a energie. Ako chce veci verejné spravovať, keď nebude mať na nič dosah ? Má štát nebyť žiadnym vlastníkom? Z čoho bude spravovať veci verejné, asi len z daní. Prečo vôbec štát odpredal strategické podniky, keď občania vyslovili jasné nie? Tvrdenia, že štát je zlý vlastník sú demagogické. Pritom sme elektrárne odpredali štátnemu talianskemu podniku. Ak niekto tvrdí, že trhová ekonomika je dobrá vec - tvrdí A. No len nech povie aj B - ako sa bude tváriť zaritý pravičiar či ľavičiar ak napríklad za vodu, ktorú každý deň potrebuje, dá polovicu svojho platu nejakej súkromnej firme ? Veď trhová ekonomika je aj o tom. Ale frajer je každý podnikateľ keď nemá konkurenciu a jeho "produkty" je nútení kúpiť každý, tak toto už trhová ekonomika nie je a tu by mal štát zasiahnuť. Na to tu ten štát je, aby chránil záujmy nielen podnikateľov a vlastníkov, ale hlavne svojich občanov.

Adrián Fecko

Adrián Fecko

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  1x

osoba žijúca na planéte zem, ktorú zaujíma všetko nové Zoznam autorových rubrík:  Folklór slovenskýSigordVideáSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu